Hekipügamise põhitõed

Nõuandenurk

Kommenteeri
Heki pügamine ei ole iseenesest keeruline, ent viimistletud tulemuse saamiseks tuleb üht-teist siiski silmas pidada.

Heki pügamine: regulaarsus on ilusa heki alus!

Esimene ja kõige olulisem on loomulikult, et heki pügamine oleks regulaarne. Mida tihemini hekki kärpida, seda tihedam ja ilusam on ka tulemus. Headel hekitaimedel hakkab iga kord lõikamise järel lõikamiskoha lähedalt kasvama mitu uut võrset – mida siis taas tagasi kärbitakse ning kust taaskord mitu võrset areneb. Ja nii edasi. Nii lähebki hekk tihedamaks. Loomulikult sõltub pügamistihedus suurel määral hekitaimest – mõni lihtsalt kasvab kiiremini (näiteks ungari sirel, mõned viirpuu sordid) kui mõni teine (näiteks jugapuu on aeglase kasvuga).

Heki kuju – vastavalt tingimustele ja vajadustele.

Laias laastus võib hekid jagada vabakujulisteks ning vormipügatuteks. Mõlema jaoks sobivad üldjuhul erinevad hekitaimed (tõsi, esineb kattuvusi, mõni taim sobib nii vormipügamiseks kui vabakujuliselt kasvatamiseks) ning nende hooldusvõtted on samuti erinevad. Ja kui maapind pole päris tasane, siis tuleb mõelda, kuidas heki piirjoon sellega võrreldes peaks liikuma – kas pinnaga kaasas käima või olema rangelt horisontaalne või suisa mõnd põnevamat vormi väljendama. Esimene variant neist on lihtsamalt teostatav, ent sobib vaid siis, kui maapind on mõnes suunas ühtlaselt kaldu. Teised aga eeldavad juba kogenumat kätt ja silma ning tarvidusel ka abivahendeid looditud-pingutatud nööride-lattide või šabloonide näol.

Vabakujulised hekid

Vabakujulistel hekkidel lõigatakse vanemad ja jämedamad, alt laasunud tüved välja, et nooremad saaks nende kohti täita ning hekile tihedust anda ilma laiust ülemäära kasvatamata. Siin on võimalik veidi vabamalt valida, millal heki pügamine täpsemalt käsile võtta – nädal-paar ei muuda mitte midagi ja kord hooaja jooksul hooldusest on üldjuhul piisavalt. See variant sobib ka mugavamatele inimestele, kes iga mõne nädala tagant hekikääre või -pügajat kätte võtta ei viitsi.

Vormipügatud hekid

Heki pügamine vormi – olgu see siis kandiline või ümar või erikujuline – vajab tihedamat ja tähelepanelikumat hooldust. Sõltuvalt taime kasvukiirusest võib viisaka väljanägemise hoidmiseks vajalik olla ka 3-4 korda hooajas heki pügamine. Mõningatel juhtudel pügavad entusiastid oma hekke ka mitu korda kuus..

Tasub tähele panna, et kõrgemate hekkide tüüpiline viga on alt laasumine – selle põhjuseks on liiga laiaks paisunud hekk ning fakt, et alumised oksad ei saa enam piisavalt valgust ning jäävad kasvus kängu. Iseäranis kimbutab see valgusnõudlikke hekitaimi. Selle ennetamiseks on mõistlik hekk ristlõikes pügada mitte ristküliku, vaid ülalt aheneva trapetsi kujuliseks – nii saavad ka alumised oksad rohkem valgust ning hekk püsib oma kõrguses kena ja tihe.

Teine hea nipp mugavale aiapidajale on, kui vormihekki ei pügata päris kandiliseks, vaid pealmine pind jäetakse kergelt kumer. Pügatuna paistab see samamoodi sile ja viimistletud välja. Aga kui järgmine pügamine paar nädalat hilineb, siis ei karju püstised kasvud kohe silma, vaid hekk paistab endiselt oma pügatud kujus olevat, ehkki võib-olla mitte nii siledate piirjoontega.

Kui hekk on lootusetult välja kasvanud

Vahel juhtub, et hoolduste vahe venib pikaks ja hekk kasutab talle antud võimalust usinasti ja kasvab nii mis kole. Nii et vaatepilt ongi lõpuks päris kole ja heki asemel on puuderida..
Siis tundub, et heki kordasaamiseks võiks selle sobivalt kõrguselt maha lõigata ja kõik lähebki ilusaks. Sellisele lõikusele aga järgneb metsik võrsete kasv lõikekohast ülespoole. Ja kui lõige on tehtud uut heki kõrgust silmas pidades näiteks rinna kõrguselt, siis sellest allpool olev tõenäoliselt laasunud hekitaime osa jääb enam-vähem samasuguseks, augud alumises hekiosas on iseseisvalt väga visad kinni kasvama.
Heki noorendamine käib 5-10cm kõrguselt maapinnast - nii tuleb eelmainitud tugev võrsekasv sealt kõrguselt ja sellest on võimalik uus hekk kasvatada. See protsess võib üsna mitu aastat aega võtta ja uusi hekivõrseid tuleb regulaarselt mitu korda aastas tagasi lõigata, et hekk tihedamaks läheks. 
Vahel tehakse sellist heki noorendamist ka osade kaupa. Ühel aastal lõigatakse hekitaimede üks pool (nt tänavapoolne) ja järgmisel teine (siis õuepoolne). Teoreetiliselt taastub hekk niimoodi kiiremini, sest taim ei pea enda taastamist päris nullist alustama, vaid tal on muist haljasmassi alles.

Lisa kommentaar

Email again: